Byla to na dnešní poměry krátká, ale intenzivní jízda. V letech 1990 a 1991, dávno před nástupem moderních seriálů, na jaké jsme zvyklí dnes, mohli diváci nejprve na americké televizní stanici ABC a později i v dalších zemích sledovat příběh agenta Coopera, vyšetřujícího v městečku Twin Peaks vraždu Laury Palmerové. Co původně vypadalo jako obyčejná mysteriózní kriminálka se díky "péči" scenáristy Marka Frosta a režiséra Davida Lynche čím dál více zvrhávalo v něco hodně nepopsatelného, ale díky tomu kultovního. Když byla v polovině druhé sezony vyřešena hlavní záhada seriálu (o kterou ve skutečnosti vlastně nešlo), totiž smrt Laury Palmerové, začala Twin Peaks výrazně klesat sledovanost a po konci druhé série byl seriál ukončen.

Nyní se Frost a Lynch dali znovu dohromady nad pokračováním, které má mít premiéru v roce 2016 na americkém televizním kanálu Showtime. Otázkou je: bude pokračovaní seriálu fungovat i u nové generace diváků? Od premiéry Twin Peaks totiž prošla dramatická tvorba v televizích výraznou proměnou. To, čím Twin Peaks tehdy bořilo ustálená seriálová klišé, je dnes fakticky normou. Ani komplikované dramatické stavby nejsou výjimkou. Scenárista Mark Frost ale spoléhá na to, že úspěch nové série zajistí fanoušci původního Twin Peaks.

"Nevím, proč ten seriál pořád baví tolik lidí. Ale zajímavé je, že jsme zjistili, že lidé si seriál pamatují daleko lépe než my," řekl v rozhovoru pro Los Angeles Times. Navíc podle něj nástup nových seriálů z posledních desetiletí Twin Peaks nijak neublíží. "Je tu spousta nových a skvělých seriálů a bude zajímavé, jak do toho zapadne Twin Peaks, které bylo vždycky laťkou divnosti a jinakosti." Podle Frosta se seriál už píše, má mít silnou ústřední dějovou linku. Vše ostatní je ale podle scenáristy tajemství.

Foto: Profimedia