Carlos Slim, mexický investor a telekomunikační magnát, není sice tak známý jako Bill Gates nebo Warren Buffett, přesto jeho jmění dosahuje astronomické výše a momentálně je podle časopisu Forbes nejbohatším mužem na Zemi. Takže když má nějaký nápad, vyplatí se poslouchat. Podle Financial Times přišel Slim na konferenci v Paraguayi s přímo revoluční myšlenkou. Navrhl třídenní pracovní týden. Ten by ale měl být podle Slima vyvážen jedenáctihodinovou pracovní dobou a odchodem do důchodu v sedmdesáti nebo pětasedmdesáti letech. "Tři pracovní dny budou znamenat více času na odpočinek. A čtyři dny volna budou znamenat, že bude potřeba vytvořit zcela nové druhy zábavy a další věci, kterými se lidé ve volném čase mohou zabavit," cituje list Financial Times Carlose Slima.

Podle průzkumů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj pracují dnešní Mexičané více než kdokoli jiný na světě. V zaměstnání tráví 2317 hodin ročně, tedy asi 44 a půl hodiny týdně. V sousedních Spojených státech je to "jen" 1798 hodin.

V USA i většině zemí Evropy je standardní čtyřicetihodinový pracovní týden, naproti tomu ve Skandinávii průměrný počet hodin strávených v práci klesá hluboko pod 40, a to i díky dlouhým dovoleným a nejrůznějším benefitům, například pro zaměstnané matky, možnostem flexibilní práce a podobně. V Nizozemsku se pracuje v průměru dokonce devětadvacet hodin, což v praxi znamená, že je tu fakticky normou čtyřdenní pracovní týden.

Jenže vzhledem k tomu, že ještě v třicátých letech předpokládal významný ekonom John Maynard Keynes, že touhle dobou (myšleno na začátku jednadvacátého století) budeme v práci trávit jen patnáct hodin denně, a v roce 1965 výbor amerického Senátu věštil pro rok 2000 čtrnáctihodinový pracovní týden, je to pořád trochu zklamání.