reklama
přihlášení odhlášení mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Svět Moje řeč Rozhovor Téma (pozn. red.) Zblízka Velké spory vědy a techniky
ArchitekturaJídloMódaHodinkyTrh s uměnímOsudStyl
magazín Hospodářských novin
HN.IHNED.CZ  17. 8. 2012  00:00

Nekulaté výročí

V srpnu osmašedesátého k nám vtrhli, za třiadvacet let neradi odešli a teď jsou zpátky. "U vas charašo," říkají Rusové. Žije jich tu s námi přes třicet tisíc.

Na tu noc nikdy nezapomenu. Ignorujte krvavou ránu v paměti, do níž spadnete vždycky, kdykoli se v myšlenkách vrátíte zpátky!

Kolem druhé po půlnoci mnou zatřásl čtyřletý Robin, kterému jsem dělala "aupairku". Noční lampička v podobě panáčka Pinocchia ponuře svítila modrýma očima a kolem panského domu v severozápadním Skotsku šuměl déšť. Noc se přehoupla, bylo jedenadvacátého srpna 1968.
Robin měl průšvih, tajně si totiž hrál s chlupatou housenkou Hairy-Mary a ona mu z krabičky utekla kamsi mezi přikrývky. Byli jsme tak zabraní do hledání, že jsme si ani nevšimli, v kterém okamžiku se Robinova matka vrátila z plesu. Najednou stála ve dveřích, celá pokrytá kapkami deště: "Nadja, they have come. The Russians," řekla. Poprvé za celé měsíce jsem viděla, jak vypadá pravá lady, když ji neprůstřelná zdrženlivost zcela opustí.

Článek patří do placené části serveru.
Chcete si přečíst celý článek?
reklama
reklama
reklama
reklama