reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Úvodní stránka iHNed.cz iHNed.cz Hospodářské noviny Respekt Ekonom Marketing&Media Obchodní věstník KarieraWeb Odborné měsíčníky
Aktuální vydání Poslední týden Online archiv Rubriky IN Magazín Víkend Proč ne?! Český exportér
Svět Moje řeč Rozhovor Téma (pozn. red.) Zblízka Velké spory vědy a techniky
ArchitekturaJídloMódaHodinkyTrh s uměnímOsudStyl
magazín Hospodářských novin
Přejít do diskuse
(1 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  13. 6. 2012  00:00  (aktualizováno: 13. 6. 2012  01:33)
S ODVOLÁNÍM PROTI ŠPATNÝM ZNÁMKÁM POMÁHAJÍ I UČITELÉ

Tisíce studentů se odvolaly kvůli známce z češtiny

reklama
01 odvolani
Tagy

Na hodnocení státní maturity z českého jazyka si letos stěžuje rekordní počet studentů. HN spočítaly, že na krajské úřady zatím dorazilo celkem 2686 odvolání a stížností. A bude jich ještě přibývat. Loni jich přitom přišlo pět set. Maturanti si stěžují především na nespravedlivé hodnocení slohové práce z českého jazyka. Špatná známka jim přitom může zkomplikovat přijetí na vysoké školy, které k výsledkům státní maturity často přihlížejí.

Úředníci navíc nevědí, zda se jim podaří všechny žádosti o přezkoumání výsledků vyřídit ve třicetidenní lhůtě. "V současné době jen evidujeme a evidujeme. A další žádosti ještě přijdou. Já jsem tu aktuálně na agendu sám," říká Vladimír Zelený z odboru školství na krajském úřadě Vysočiny. "Nezlobte se, ale jsem tu doslova zavalená žádostmi, které musím řešit," přidává Věra Kuchařová z úřadu Moravskoslezského kraje. K nim zatím dorazilo přes dvě stě devadesát odvolání, loni jich přitom museli řešit jen pětapadesát.

Mnozí maturanti přitom stížnost nepodali, i když se domnívají, že dostali nespravedlivou známku. Pokud jim výsledek k přijetí na vysokou školu stačil, vsadili raději na jistotu. Některé vysoké školy totiž požadují potvrzení o maturitě již na začátku června, což by zájemci o studium nestihli.

O stížnostech navíc znovu rozhodují v podstatě ti samí lidé, jejichž hodnocení studenti napadají. Odbory školství jsou totiž jen přestupní stanicí - žádosti posílají do centra pro přípravu maturit (Cermat), které má organizaci zkoušek na starosti. Zástupci Cermatu se však k nárůstu počtu stížností na výsledky písemné zkoušky z češtiny odmítli vyjádřit. Premiér Petr Nečas (ODS) však včera vyzval k razantním změnám v celém systému. "Tento model státních maturit je podle mého názoru mrtvý," řekl premiér.

Špatné výsledky jinak výborných žáků řeší některé školy dokonce tak, že s odvoláním studentům pomáhají učitelé. "Asi s deseti studenty jsme sami psali odvolání. Týkalo se to žáků, kteří měli dlouhodobě jedničky a ze slohové práce pak dostali čtyřku. A také těch, co u zkoušky neprošli, ale podle nás byl jejich výkon přinejmenším dostatečný," říká Hana Slavíčková, učitelka českého jazyka na Stavební a průmyslové škole v Táboře. Závěrečnou slohovou práci v rozsahu dvou set slov považuje za nedostatečnou. Kritizuje i příliš subjektivní hodnocení. Například odůvodnění, že odstavce v práci navazují jen volně, stálo jednoho jejího studenta čtyři z pěti bodů.

Letos už Cermat řešil problémy se zkouškami z matematiky, musel mírnit hodnocení testů, protože byly špatně sestavené. Na ministerstvo školství navíc kvůli matematické části přišlo letos na dva a půl tisíce žádostí o přezkoumání výsledků. Pochybení v maturitách již stálo místo ředitele Cermatu Pavla Zeleného. O budoucnosti projektu, který letos stál 207 milionů korun, se rozhodne v nejbližších týdnech - po skončení zkoušek čeká maturity audit nákladů i prověrka celého systému.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 1
Zvítězí právo ? (čo bol)
I kdyby konečně začala policie a JUSTICE PRACOVAT/COŽ NENÍ MOŽNÉ/,musel...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
 
reklama
reklama