reklama
přihlášení odhlášení mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Svět Moje řeč Rozhovor Téma (pozn. red.) Zblízka Velké spory vědy a techniky
ArchitekturaJídloMódaHodinkyTrh s uměnímOsudStyl
magazín Hospodářských novin
Přejít do diskuse
(1 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  13. 6. 2012  00:00  (aktualizováno: 13. 6. 2012  01:33)
S ODVOLÁNÍM PROTI ŠPATNÝM ZNÁMKÁM POMÁHAJÍ I UČITELÉ

Tisíce studentů se odvolaly kvůli známce z češtiny

01 odvolani
Tagy

Na hodnocení státní maturity z českého jazyka si letos stěžuje rekordní počet studentů. HN spočítaly, že na krajské úřady zatím dorazilo celkem 2686 odvolání a stížností. A bude jich ještě přibývat. Loni jich přitom přišlo pět set. Maturanti si stěžují především na nespravedlivé hodnocení slohové práce z českého jazyka. Špatná známka jim přitom může zkomplikovat přijetí na vysoké školy, které k výsledkům státní maturity často přihlížejí.

Úředníci navíc nevědí, zda se jim podaří všechny žádosti o přezkoumání výsledků vyřídit ve třicetidenní lhůtě. "V současné době jen evidujeme a evidujeme. A další žádosti ještě přijdou. Já jsem tu aktuálně na agendu sám," říká Vladimír Zelený z odboru školství na krajském úřadě Vysočiny. "Nezlobte se, ale jsem tu doslova zavalená žádostmi, které musím řešit," přidává Věra Kuchařová z úřadu Moravskoslezského kraje. K nim zatím dorazilo přes dvě stě devadesát odvolání, loni jich přitom museli řešit jen pětapadesát.

Mnozí maturanti přitom stížnost nepodali, i když se domnívají, že dostali nespravedlivou známku. Pokud jim výsledek k přijetí na vysokou školu stačil, vsadili raději na jistotu. Některé vysoké školy totiž požadují potvrzení o maturitě již na začátku června, což by zájemci o studium nestihli.

O stížnostech navíc znovu rozhodují v podstatě ti samí lidé, jejichž hodnocení studenti napadají. Odbory školství jsou totiž jen přestupní stanicí - žádosti posílají do centra pro přípravu maturit (Cermat), které má organizaci zkoušek na starosti. Zástupci Cermatu se však k nárůstu počtu stížností na výsledky písemné zkoušky z češtiny odmítli vyjádřit. Premiér Petr Nečas (ODS) však včera vyzval k razantním změnám v celém systému. "Tento model státních maturit je podle mého názoru mrtvý," řekl premiér.

Špatné výsledky jinak výborných žáků řeší některé školy dokonce tak, že s odvoláním studentům pomáhají učitelé. "Asi s deseti studenty jsme sami psali odvolání. Týkalo se to žáků, kteří měli dlouhodobě jedničky a ze slohové práce pak dostali čtyřku. A také těch, co u zkoušky neprošli, ale podle nás byl jejich výkon přinejmenším dostatečný," říká Hana Slavíčková, učitelka českého jazyka na Stavební a průmyslové škole v Táboře. Závěrečnou slohovou práci v rozsahu dvou set slov považuje za nedostatečnou. Kritizuje i příliš subjektivní hodnocení. Například odůvodnění, že odstavce v práci navazují jen volně, stálo jednoho jejího studenta čtyři z pěti bodů.

Letos už Cermat řešil problémy se zkouškami z matematiky, musel mírnit hodnocení testů, protože byly špatně sestavené. Na ministerstvo školství navíc kvůli matematické části přišlo letos na dva a půl tisíce žádostí o přezkoumání výsledků. Pochybení v maturitách již stálo místo ředitele Cermatu Pavla Zeleného. O budoucnosti projektu, který letos stál 207 milionů korun, se rozhodne v nejbližších týdnech - po skončení zkoušek čeká maturity audit nákladů i prověrka celého systému.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 1
Zvítězí právo ? (čo bol)
I kdyby konečně začala policie a JUSTICE PRACOVAT/COŽ NENÍ MOŽNÉ/,musel...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama