reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Svět Moje řeč Rozhovor Téma (pozn. red.) Zblízka Velké spory vědy a techniky
ArchitekturaJídloMódaHodinkyTrh s uměnímOsudStyl
magazín Hospodářských novin
Přejít do diskuse
(0 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  11. 5. 2012  00:00  (aktualizováno: 11. 5. 2012  02:22)
DESETINA SPONZORSKÝCH DARŮ ODS PŘIŠLA LONI Z PŘEROVA A TOČÍ SE KOLEM ROBERTA KNOBLOCHA

Magnát z paneláku sehnal ODS miliony

reklama
PŘEDSEDA OLOMOUCKÉ KRAJSKÉ ODS
Tagy

Vedení občanských demokratů by mělo poděkovat své přerovské buňce. HN z loňské výroční zprávy o hospodaření zjistily, že desetina všech stranických sponzorských darů pochází právě odtud, z města, které trápí jedna z nejvyšších nezaměstnaností v republice. Tamní podnikatelé jen loni dali ODS devět milionů korun, rok předtím deset.

Pojítkem mezi dárci je veřejnosti téměř neznámý politik Robert Knobloch, který zbohatl díky obchodování s nemovitostmi a také díky hazardu. V řadě jeho nemovitostí jsou totiž herny.

"Podnikám od roku 1991, zaměstnával jsem 150 lidí, pravicovou politiku jsem podporoval od počátku vzniku pravicových stran," vysvětluje. Jeho slova nejsou přesná. Miliony začaly do ODS proudit až v letech 2010 a 2011, tedy v době, kdy Knobloch získal post předsedy regionální ODS, místo ve výkonné radě a křesla v dozorčí radě Lesů České republiky a Povodí Moravy.

Sám Knobloch poslal osobně či přes své firmy za poslední dva roky pět a půl milionu korun. Zbytek peněz přitekl od jeho obchodních partnerů a jejich společností - ti mají na hazardní byznys dodnes přímé podnikatelské vazby. Přímo s automaty podniká jeho dlouholetý obchodní partner Libor Macháček, který loni ODS poslal milion korun.

A také Petr Peterka. Jeho firma Denop poslala ODS za poslední dva roky skoro čtyři miliony, a to přesto, že sám Peterka je zadlužený - podle obchodního rejstříku dluží Knoblochovi a Macháčkovi 16 milionů korun. "Tohle je čistě moje osobní věc," odbyl dotazy Peterka.

Posledním ze skupiny přerovských sponzorů je tamní radní, předseda místní ODS a majitel bezpečnostní agentury Jaroslav Čermák, který Knoblocha přivedl k politice. Ten poslal ODS dva a půl milionu korun. Přerovská ODS ale i kvůli němu nemá nejlepší pověst - tamní politiky z ODS i ČSSD vyšetřovala protikorupční policie kvůli podezřelému předražování městských zakázek a on byl mezi obviněnými.

Knobloch s Macháčkem vždy podnikali jen na Přerovsku, trvalé bydliště ovšem mají hlášené na druhém konci republiky. Dva velmi bohatí podnikatelé, kteří vlastní řadu nemovitostí, jsou hlášeni v panelovém domě na sídlišti ve Veselí nad Lužnicí - jak sami vysvětlují, z obchodních důvodů. Ostatní jejich obchodní partneři sídlí v Přerově.

Přestože Knobloch pro ODS zajistil milionové dary a poskočil do stranického vedení, zůstává ve straně prakticky neznámý. Zřejmě i proto, že nikdy nekandidoval v žádných volbách.

"Když se ucházel o funkci krajského lídra, deklaroval, že nechce být politickým lídrem, ale manažerem, který chce vést stranu tak, aby dobře fungovala," říká o Knoblochovi bývalý nejmocnější muž olomoucké ODS Ivan Langer. Za jeho nástupce mnozí Knoblocha považují.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 0
Článek neobsahuje komentáře.
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama